10 هراس شغلی که افراد را از پا می‌اندازد

برخی هراس شغلی را می‌بینند، برخی خود شغل را. شهامتش رادارید؟ خون، ارتفاع، میکروب. به نظر بی‌اهمیت و ناچیز می‌آید. ترس شدید یا بیمارگونه و غیرمنطقی که در روانشناسی به فوبیا شهرت دارد. این نوع ترس باعث اختلال در فرد می‌شود. برخی مطالعات علت بروز این اختلال روان‌شناختی را عوامل ژنتیکی عنوان می‌کنند.

از طرفی اگر حساسیت زیادی داشته باشید، برای تغییر شغلی موفق گاهی اوقات کاندید مشاغلی می‌شوید که مستقیماً با برخی از ترس‌های رایج‌تر در ارتباط باشد. در این صورت باید راه های موثر در مدیریت استرس را بدانید.

در اینجا 10 فوبیای رایج را آورده‌ایم:

هراس از ارتفاع

شاید افرادی را دیده باشید که اگر از پنجره‌ی ساختمان بلندی بیرون را نگاه کنند دیگر نمی‌توانند روی پاهایشان بایستند.

کارگران ساختمان: فرقی نمی‌کند در حال ساخت سقف خانه ویلایی باشند یا برجی 20 طبقه. برای آن‌ها پایین نگاه کردن هیچ فرقی با نگاه کردن به‌جاهای دیگر ندارد.

هراس از پرواز

تا به امروز 110 سال است که بشر مرزهای آسمان را پشت سر گذاشته. هنوز هم افرادی یافت می‌شوند که متوجه یک شئ فلزی پر از انسان و سوختی که در هوا پرواز می‌کند، نمی‌شوند.

خلبانان: آن‌ها عمری را در بلند شدن از زمین، فرود آمدن و پرواز بر فراز آسمان‌ها گذرانده‌اند.

هراس از فضای بسته

تکنسین‌های آسانسور: ساخت و نصب و راه‌اندازی جعبه‌هایی که شب و روز در ساختمان‌های غول‌پیکر بالا و پایین می‌روند، مردم را در چاه‌های باریک جابجا می‌کنند و آن‌ها را در طبقات انتخابی قرار می‌دهند. بنابراین اگر در محیطی مربعی شکل بدون نور طبیعی به‌سختی بالا می‌روید، بهتر است که پله‌ها را به‌عنوان راه فرار پیش بگیرید.

 

هراس از رعدوبرق

برخی را از ترس می‌لرزاند. هواشناسان، فقط آن‌ها هستند که رعدوبرق را خطی نقره‌ای می‌بینند. این شغل معمولاً در داخل اداره انجام نمی‌شود. هواشناسان مقدار قابل‌توجهی از کارهای میدانی را انجام می‌دهند. زمانی که طوفان شدید و گردباد در شهرشان اتفاق بیفتد آن‌ها حتی طوفان را دنبال می‌کنند.

هراس از حشرات

برای کسانی که فوبیای حشرات دارند، سم‌پاشی در نظر آن‌ها یک‌جور انتقام‌جویی است. ازآنجایی‌که اغلب در محیط کار لکه‌هایی از حشرات و محل زندگی آن‌ها یافت می‌شود، نقش سم‌پاش زدودن لکه‌ها و حشرات از گوشه‌ی دیوارها و سقف‌هاست.

هراس از صحبت در جمع

آموزگاران در کلاس درس هرروز ناگزیرند از عهده‌ی جمعیتی که مخاطب آن‌ها هستند برآیند. هرروز 30 نفر یا بیشتر به آنها نگاه می‌کنند و به حرف‌هایش گوش می‌دهند. یک آموزگار علاوه بر این در جلسات اولیا و مربیان هم ناگزیر است صحبت کند.

هراس از خون

فقط یک قطره خون کافی است تا برخی افراد ضعف کنند. اما متخصصین آزمایشگاه مدام با خون بیماران برای آزمایش، تحقیق یا نقل‌وانتقال خون درارتباطند. بیشتر از قاتلین فیلم‌های ترسناک در سال خون می‌بینند.

هراس از آلودگی

میکروبیولوژیست‌ها هر آنچه آلودگی هراسان نمی‌خواهند حتی بشنوند را در آغوش می‌گیرند. آلودگی همه‌جا هست. میکروبیولوژیست‌ها ساعات کاری خود را در بررسی دقیق و نزدیک با باکتری، ویروس و انگل سپری می‌کنند.

پا هراسی

این‌یکی کمی عجیب به نظر می‌رسد. اما برای برخی افراد سایه‌ی پا- حتی پای خودشان- منشأ اضطرابی جدی است. پزشکانی که متخصص درمان پای مردم هستند با این نوع فوبیا میانه‌ای نخواهند داشت.

هراس از رانندگی

ترس شدید از رانندگی سبب می‌شود برخی افراد اصلاً پشت فرمان ننشینند. اما جنگجویان جاده‌ها: رانندگان کامیون. آن‌ها تقریباً تمام‌روزهای سال را در جاده هستند، فرقی نمی‌کند بزرگراه باشد یا خیابان‌های پرترافیک شهر. رانندگی برای برخی مانند پیاده‌روی است.

به ترس‌هایتان غلبه کنید

شغل جدید برای هر فردی می‌تواند با ترس همراه باشد. کلمه " رزومه" عرق سردی بر پیشانی برخی افراد می‌نشاند. می‌توانید برای غلبه بر ترس‌هایتان کمک بگیرید؟ از زمانی که شغل جدید جذابی پیدا کنید، هیچ‌چیزی برای ترسیدن وجود ندارد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

captcha-image