چگونه مصاحبه کاری موفقی داشته باشیم

آیا می‌خواهید در مصاحبه کاری خود موفق و تأثیرگذار باشید؟ آیا آمادگی پاسخ به سوالات در یک مصاحبه عالی را دارید؟ در اینجا 20 نکته برای شما آورده‌ایم که به کمک آن می توانید مهارت مدیریت استرس در مصاحبه کاری خود را افزایش دهید.

1.درباره شرکت تحقیق کنید.

ممکن است مصاحبه‌کننده از شما بپرسد سطح شرکت او را در صنعت چطور می‌بینید. رقبا چه کسانی هستند. مزایای رقابتی آن چه چیزهایی ست. چگونه عملکرد آن بهتر می‌شود. به همین دلیل دست از تلاش برای تحقیق درمورد ده‌ها صنعت مختلف بردارید. در عوض، در جستجوی شغل موردنظر خود تنها به چند صنعت اکتفا کنید.

2.دلایل خود را مبنی بر اینکه چرا این شغل را می‌خواهید شفاف و آشکار بگویید.

در هر مصاحبه‌ای با سه تا پنج مورد ارزش‌گذاری بر خود، بروید. مانند این‌که چه عواملی شما را بهترین گزینه برای این موقعیت شغلی کرده است. مثلاً من مهارت‌های ارتباطی خوبی دارم. من می‌توانم دیگران را متقاعد کنم. آماده‌باشید به مصاحبه‌کننده بگویید چرا این کار را می‌خواهید. به چه چیزی در آن علاقه‌مندید. آن کار چه پاداش‌هایی ارائه می‌دهد که ارزشمند است. چه توانایی‌هایی در انجام آن کار لازم است. اگر به نظر مصاحبه‌کننده شما واقعاً به آن کار علاقه دارید، پیشنهاد آن کار را به شما نمی‌دهد. فرقی نمی‌کند که چقدر در آن کار عالی باشید!

3.توجهات و نگرانی‌های مصاحبه‌کننده را پیش‌بینی کنید.

همواره تعداد کاندیداها برای موقعیت‌های شغلی بیشتر است از فرصت‌های موجود شغلی. بنابراین مصاحبه‌کننده‌ها به دنبال شناخت افراد مناسب هستند. خود را جای آن‌ها بگذارید. از خودتان بپرسید چرا ممکن است آن‌ها نخواهند شما را استخدام کنند (من این قابلیت را ندارم، من این‌طور نیستم و ...). پس خود را برای دفاع آماده کنید: من می‌دانم که ممکن است شما با خود فکر کنید من مناسب این کار نیستم. اما بهتر است بدانید که... ( به همین دلیل مصاحبه‌کننده نباید نگران باشد).

4.آماده‌ی سؤالات معمول مصاحبه باشید.

هر کتابی بیش از صدها پرسش معمول مصاحبه درباره‌ی «چگونه مصاحبه کنیم» دارد. ممکن است تعجب کنید که با وجود سؤالات مصاحبه بسیار رایج، مصاحبه چقدر طول می‌کشد. پس چگونه آماده می‌شوید؟ هر فهرستی را که انتخاب کنید با توجه به سن و موقعیت خود (در مورد رشته تحصیلی، کارآموزی در تابستان). فکر می‌کنید کدام سؤالات بیشتر از شما پرسیده می‌شود. سپس پاسخ‌های خود را آماده کنید تا در مصاحبه واقعی لکنت زبان نگیرید.اما اگر از شما خواسته شد تا تست شخصیت شناسی دهید باید چه کار کنید؟ با مطالعه مقاله «چگونه برای تست شخصیت شناسی آمادگی داشته باشیم» می توانید پاسخ های خود را در این زمینه آماده نمایید.

5.سؤالات خود را برای مصاحبه‌کننده مطرح کنید.

با سؤالاتی هوشمندانه و هدفمند به مصاحبه بروید. سوالاتی که کارجو می تواند در مصاحبه کاری بپرسد را مطالعه نمایید تا همان‌گونه که دانش خود را درباره شرکت نشان می‌دهید، نشان دهید که چقدر در کار مصمم هستید. مصاحبه‌کنندگان همواره می‌پرسند آیا سؤالی دارید و فرقی نمی‌کند چطور سؤالی. شما باید خود را برای یک تا دو سؤال آماده کنید. اگر بگویید نه سؤالی ندارم»، ممکن است مصاحبه‌کننده فکر کند شما به شرکت یا آن کار علاقه‌ای ندارید. یک سؤال هوشمندانه و خوب این می‌تواند باشد «اگر شما بخواهید کاندیدی برای این موقعیت شغلی انتخاب کنید، چه خصوصیتی در آن فرد را دوست دارید؟»

اگر چندین بار با همان شرکت مصاحبه داشته‌اید، می‌توانید سؤالات از قبل آماده‌شده ی خود را از هریک از مصاحبه کننده ها بپرسید. «مثلاً به نظر شما بهترین گزینه‌ی کار کردن در این شرکت چیست؟». «دوست دارید بهترین فرد برای این موقعیت شغلی چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟».

6.تمرین، تمرین، تمرین

اولین سؤالی که به ذهن خطور می‌کند ممکن است این باشد چرا ما باید شمارا استخدام کنیم؟». این چالشی دیگر است که کاملاً حق‌به‌جانب و قانع‌کننده و با صدای بلند پرسیده می‌شود. یک‌بار که از شما بپرسند، شما کاملاً گیج و گمراه می‌شوید. مهم نیست که چقدر افکارتان در ذهن شفاف و مشخص است. ده بار دیگر که این کار را انجام دهید صدای آرام و انعطاف‌پذیری را خواهید شنید.

7.موفقیت خود را در پنج دقیقه‌ی نخست به‌حساب بیاورید.

برخی مطالعات نشان می‌دهد که مصاحبه‌کنندگان در همان پنج دقیقه‌ی نخست تصمیم خود را درباره‌ی صلاحیت کارجو می‌گیرند. سپس باقی مصاحبه را به دنبال نکاتی هستند تا تصمیم خود را تائید کنند! پس چه‌کارهایی می‌توانید در همان پنج دقیقه انجام دهید تا با موفقیت از دروازه عبور کنید؟ باانرژی و مشتاق به مصاحبه بروید. از وقتی‌که مصاحبه‌کننده به شما اختصاص داده تشکر کنید. (به یاد داشته باشید: ممکن است مصاحبه‌کننده آن روزبه خاطر تعداد زیاد کاندیداهای کارجو خسته باشد، بنابراین شما باانرژی باشید!)

همچنین صحبت‌های خود را با عبارتی مثبت درباره‌ی شرکت شروع کنید. مانند من واقعاً منتظر این قرار ملاقات بودم( نه مصاحبه). به نظرم این شرکت عملکرد فوق‌العاده‌ای در( یک زمینه یا پروژه)دارد. من واقعاً خوشحال می‌شوم تا سهمی در این موفقیت داشته باشم."

8.با مصاحبه‌کننده در یک جبهه باشید.

بسیاری از مصاحبه‌شونده‌ها مصاحبه‌ی کاری را همچون مسابقه می‌بینند کارجویان قصد دارند تا اطلاعات پیشنهادی را از مصاحبه‌کننده بیرون بکشند. وظیفه‌ی مصاحبه‌کننده این است که اطلاعات را نگه دارد. کار شما این است که این "تکه‌تکه شدن جنگ" را به ارتباطی تبدیل کنید که در آن شما طرفدار هر دو طرف هستید.شما می‌توانید ساده بگویید " خوشحالم فرصتی پیدا کردم تا شرکت شمارا بیشتر بشناسم و شما هم با من آشنا شدید. بنابراین می‌توانیم بفهمیم قرار است رقابت خوبی باشد یا نه. من همیشه فکر می‌کنم بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد این است که در کاری استخدام شوی که مناسب تو نیست. بعد دیگر هیچ‌یک از طرفین خوشحال نیستند.

9.باجرئت باشید و مسئولیت مصاحبه را به عهده بگیرید.

شاید به‌دوراز رفتار مؤدبانه باشد. اما ممکن است برخی نامزدهای مدعی و باجرئت در طول مصاحبه تسلیم و منفعل رفتار کنند. اما ادب به معنی انفعال و کنش گر بودن نیست. مصاحبه هم مانند مکالمات دیگر است. مانند رقصی که شما و شریکتان باهم حرکت می‌کنید. هردو به یکدیگر پاسخ می‌گویید. اشتباه نکنید. این‌که فقط بنشینید و منتظر مصاحبه‌کننده باشید تا راجع به جایزه‌ی نوبلی که برنده‌شده‌اید از شما سؤال کند. این مسئولیت شماست تا مطمئن شوید او با دانستن قابلیت‌هایتان از شما دور نمی‌شود.

10.آماده مواجهه با سوالات غیرمرتبط باشید.

سؤالات مصاحبه در مورد نژاد، سن، جنس، مذهب، وضعیت تأهل و جهت‌گیری جنسی، درست نیست. در بسیاری از کشورها غیرقانونی است. بااین‌وجود، ممکن است یک یا چهارسوال از شما پرسیده شود. شما چند گزینه دارید. شما می توانید به سادگی با یک سوال پاسخ دهید ( نمی دانم این مربوط به درخواست من است یا نه». شما می توانید   سوال را با سوال  پاسخ دهید: نمی دانم آیا تصمیم به داشتن بچه در آینده ای نزدیک داشته باشم یا نه. می توانم بگویم که من بسیار متعهد به حرفه ام هستم.اما اگرکار خود را برای مدت زمان طولانی ترک کنم، رک و پوست کنده بگویم نمی توانم دوری از کارم را تحمل کنم.

11.واضح درباره ی قابلیت های خود صحبت کنید.

اگر درختی در جنگلی بیفتد و هیچ کسی آن جا نباشد تا صدای آن را بشنود، آیا صدایی ایجاد می کند؟ مهم تر این که اگر شما درباره ی ارزش ها و قابلیت های خود در مصاحبه صحبت کنید و مصاحبه کننده متوجه آن نشود، شما امتیازی می گیرید؟ جواب این سوال واضح است: خیر! بنابراین ارزش ها و قابلیت های خود را با داستانسرایی بیهوده از بین نبرید. درعوض، ابتدا درباره ی قابلیت ها و ارزش های خود به مصاحبه کننده بگویید و بعد مثال بزنید.

12.مثبت فکر کنید

هیچ کس از فردی که مدام شکایت می کند خوشش نمی آید. پس درمورد تجربیات ناخوشایند خود در طول مصاحبه صحبت نکنید. حتی اگر مصاحبه کننده از شما درباره ی نکات منفی و سیاه بپرسد. به چه رشته هایی کمتر علاقه داری؟» یا در شغل قبلی از چه چیزهایی بیزار بودی؟ به این پرسش ها جواب ندهید. یا مخصوصا، اگر قبلا هم پرسیده شده باشد. درعوض چیزی بگویید مثلا خب من در کلاس هایم چیزی را یافته ام که دوستش داشتم. مثلا هرچند کلاس سختی بود. اما این که (نکته ی مثبت درباره ی کلاس) یامن کار قبلی ام را دوست داشتم، هرچند الان واقعا می خواهم (شغل جدید) را داشته باشم.

13.نظر مثبت خود را بگویید.

اگر یک فروشنده پیش شما بیاید و کالای خود را به شما نشان دهد و بعد از شما به خاطر وقت تان تشکر کند و برود، اشتباهش کجاست؟ او از شما نپرسیده آن کالا را می خرید؟ اگر به انتهای مصاحبه رسیدید و به نظرتان واقعا آن کار را دوست دارید، آن را مطالبه کنید! به مصاحبه کننده بگویید که واقعا آن کار را دوست دارید-  قبل از مصاحبه درباره اش هیجان زده بودید. حالا بیشتر هیجان زده اید. آن ها را متقاعد کنید که واقعا دوست دارید در آن جا کار کنید. اگر در پایان، دو نامزد یکسان برای یک فرصت شغلی وجود داشته باشد- شما و فردی دیگر- مصاحبه کننده گمان خواهد کرد که شما مشتاق این فرصت هستید و شاید نظرش بیشتر به شما متمایل باشد.

14.برای هر مصاحبه یک نمونه رزومه داشته باشید.

یک کپی از رزومه ی خود را به هر مصاحبه ای که می روید،  به همراه داشته باشید. اگر هر مصاحبه کننده ای کپی نمونه ی خود را گم کند، شما زمان زیادی را از دست می دهید. مگر این که یک نمونه رزومه ی خود را بیرون بیاورید و آن را تحویل مصاحبه کننده دهید.

15.از این که عصاقورت داده به نظر برسید، نگران نباشید.

برخی نگران هستند اگر پاسخ های خود را اصلاح کنند، در مصاحبه طوری به نظر می رسند انگار که عصا قورت داده اند (غیرمنعطف و زمخت). نگران نباشید اگر شما به خوبی آمادگی داشته باشید، دقیق و صریح عمل می کنید. و اگر آماده نباشید، استرس کیفیت  مصاحبه ی را از بین می برد.

16.در پاسخ به سوال  "از خودتان بگویید" تمرین کنید.

بیشتر مصاحبه کننده ها، مصاحبه را با این سوال شروع می کنند. چطور جواب می دهید؟ می توانید بگویید کجا به دنیا آمده اید، پدر و مادرتان چه شغلی دارند، چند خواهر و برادر دارید، بسیار خب. به نظر شما برای مصاحبه کننده چه چیزی اهمیت بیشتری دارد؟ این که شما چه نوع سگی را دوست دارید یا چرا شرکت باید شما را استخدام کند؟

17.با زبان بدن صحیح صحبت کنید.

لباس مناسب بپوشید. تماس چشمی داشته باشید. محکم دست دهید. وضعیت خوبی داشته باشید. واضح صحبت کنید. عطر و ادکلن نزنید! گاهی اتاق مصاحبه کوچک است و ممکن است تهویه ی مناسبی نداشته باشد. شما می خواهید مصاحبه کننده به مدارک تحصیلی تان توجه کند- نه این که ادکلن شنل زده اید. کارجوی قبل از شما با ادکلن هوگو دوش گرفته. این دوتا باهم گاز سمی تولید می کنند. نتیجه اش می شود این که شما استخدام نمی شوید!

18.آماده ی مصاحبه های رفتاری باشید.

امروزه یکی از سبک های معمول مصاحبه این است که از افراد درباره ی تجربیاتی که داشته اند سوال می شود. تا رفتارهایی را نشان دهند که به نظر شرکت برای یک موقعیت خاص مهم هستند. برای مثال از شما ممکن است خواسته شود در مورد این موارد بگویید: زمانی که تصمیم سختی گرفته اید. سطح بالای استقامت خود را نشان داده اید. تصمیم خود را تحت شرایط زمانی خاص و با اطلاعات محدودی گرفته اید.

19.یادداشت تشکر ارسال کنید.

پس از هر مصاحبه یک یادداشت تشکر بگذارید. بر روی کاغذ یا با ایمیل ارسال کنید.

20.تسلیم نشوید.

اگر در شغلی مصاحبه بدی داشته باشید که واقعا فکر می کنید آن شغل برای شما مناسب است، از دست ندهید! یک یادداشت بنویسید. یک ایمیل بفرستید. یا بامصاحبه کننده تماس بگیرید تا او بداند که فکر می کنید به خوبی از پس مصاحبه برنیامده اید. تاکید کنید از آنچه که به شرکت ارائه کرده اید راضی نیستید. بگویید که فرصتی به شما دهند تا توانایی های خود را نشان دهید. این که آیا این استراتژی پیشنهاد شغلی را به شما می دهد بستگی به شرکت و شما دارد. اما یک چیز برای اطمینان: اگر سعی نکنید، شانس شما دقیقا صفر است. ما این رویکرد را در موارد متعدد دیده ایم. شما را تشویق می کنیم که تا آخرین نفس تلاش کنید.

اگر 20 نکته‌ی بالا را رعایت کنید، به‌عنوان یک کارجوی آماده برای پیدا کردن شغل در یک مصاحبه ظاهر می‌شوید. موفق باشید!

 

 

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

captcha-image