چگونه رزومه کاری بنویسیم - نکات کلیدی همراه با مثال

زمانی که در جستجوی شغلی هستید، رزومه‌ی آنلاین شما مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند. با نوشتن رزومه کاری مناسب و ارسال آن، به‌ سرعت با شما تماس خواهند گرفت و شما را به مصاحبه دعوت خواهند کرد، اما اگر رزومه نامناسبی تهیه‌ کرده باشید، با رد شدن‌های زیادی روبه‌رو می‌شوید. ازآنجایی‌که شما می‌خواهید مجموعه‌ای از توانایی‌ها، مهارت‌ها و دانش خود را به سمت شغلی که قصد استخدام دارید، نشان دهید، هر رزومه‌ای ساختار متفاوت خود را دارد اما تمام رزومه‌ها ساختار مشابهی دارند.

در مقاله «13 باید در رزومه کاری موفق»، ما به شما نشان می‌دهیم تا تهیه بهترین رزومه‌ای که منجر به استخدام می‌شود را یاد بگیرید.

رزومه چیست؟

رزومه کاری سند ارائه شخصی ست که برای ارائه دانش، توانایی‌ها و مهارت‌های شما با کارفرما به کار می‌رود. رزومه راجع به سابقه و دستاوردهای مهارتی شماست. درنهایت رزومه مشخص می‌کند که چرا شما بهترین فرد در یک شغل هستید.

رزومه به هنگام استخدام موردنیاز است. شما می‌توانید با رزومه ساز آنلاین شریف یار رزومه کاری خود را در کمتر از 5 دقیقه بسازید. علاوه بر رزومه کاری، افراد جویای کار توصیه‌نامه و فرم مصاحبه نیز لازم و ضروری ست.

چه مواردی در رزومه باید ذکر شود

درحالی‌که ساختار رزومه منطبق بر مهارت‌ها و تجربیات منحصربه‌فرد شماست، اما قسمت‌های مخصوصی در رزومه وجود دارد که به‌هرحال کارفرما بیشتر تمایل دارد در رزومه شما ببیند.

 در اینجا قسمت‌هایی را که در رزومه موردنیاز است را آورده‌ایم.

اسم، عنوان شغلی و جزئیات تماس

اولین قسمت رزومهٔ شما، در بالای صفحه باید نام شما، عنوان شغلی و جزئیات تماس باشد. تحت هیچ شرایطی نباید در بالای صفحه بنویسید رزومه کاری، بلکه نام شما باید عنوان صفحه باشد.

در قسمت اطلاعات تماس، ایمیل و شماره تلفن ضروری است. زمانی نوشتن آدرس کامل در رزومه موردنیاز بود. امروزه نوشتن شهر و کشور کافی ست.

پروفایل شخصی

این قسمت بیانگر اطلاعات شخصی شماست، اهداف شغلی و اطلاعات شخصی از مهم‌ترین جنبه‌های رزومه شما به‌حساب می‌آید. پاراگراف کوتاهی که نام و جزئیات تماس شمارا به کارفرما می‌دهد؛ این‌که شما چه کسی هستید و قرار است چه‌کار کنید.

شما بایستی مشخصات خود را برای هر شغلی که می‌خواهید، تهیه کنید، سوابق حرفه‌ای خود را پررنگ کنید تا برای شغل موردنظر مناسب به نظر بیاید. عبارات کوتاه و معنادار استفاده کنید نه جملات طولانی. برای پر کردن این قسمت شما باید:

  • خود را معرفی کنید؟
  • چه‌کارهایی برای شرکت می‌توانید انجام دهید؟
  • اهداف شغلی شما چه چیزهایی ست؟

تجربیات و سوابق شغلی

قسمت سوابق شغلی به شما این امکان را می‌دهد تا شغل‌های قبلی خود، کارآموزی و تجربیات کاری خود را نشان دهید.

تجربه کاری خود را به ترتیب زمانی معکوس در شغل‌هایی که تاکنون داشته‌اید و موردنظر کارفرماست بیاورید.

هنگامی‌که هر موقعیت شغلی، عنوان شغلی، کارفرما، تاریخی که استخدام بودید و خلاصه‌ای از سمت شغلی خود را بیاورید. سپس نقاط قوت، مهارت‌ها و دستاوردهای خود را مشخص کنید و هر مورد را با افعال و ارقام قوی تقویت کنید تا از گفته‌های خود حمایت کنید و تأثیرات خود را نشان دهید.

این به شما کمک می‌کند تا وظایفی را که بیشتر مناسب شغل موردنظر شماست را انتخاب کنید، مخصوصاً اگر لیست بلندی باشد. چنان چه شما سال‌های بسیاری تجربه کاری داشته‌اید، می‌توانید جزئیات شغل‌های قدیمی و یا غیر مربوط را حذف کنید.

مثلاً اگر موقعیت‌های شغلی بیش از ده سال داشته‌اید، آن‌ها را حذف کنید.

تحصیلات و نقاط قوت

مانند قسمت تجربیات، قسمت مربوط به تحصیلات شما هم باید به ترتیب زمانی معکوس باشد. شامل نام مؤسسات و زمانی که شما در آنجا بوده‌اید به همراه معدلی که کسب کرده‌اید.

اگر به‌تازگی ترک تحصیل‌کرده‌اید، باید معدل خود را بنویسید. اگر مدرک تحصیلی دارید، می‌توانید تعدادی از ماژول‌ها، تکالیف و پروژه‌های خود را فهرست کنید. برای حرفه‌ای‌هایی که در زمان بیشتری در حرفه‌های خود هستند و یا دارای گواهینامه‌های بسیاری در رپرتوریا هستند، می‌توانید مهارت‌های خود را از این طریق به دست بیاورید:

فارغ‌التحصیل- معدل- موسسه- سال

قسمت‌های اضافی

طیف وسیعی از بخش‌های اضافی وجود دارد که رزومهٔ شمارا قوی‌تر و استعدادها و مهارت‌های شمارا پررنگ‌تر نشان می‌دهد. در اینجا نکاتی را یادآوری می‌کنیم:

مهارت‌های کلیدی:

اگر در حال نوشتن رزومه‌ای کاربردی هستید یا توانایی‌هایی دارید که می‌خواهید کارفرما خیلی سریع آن را ببینید، زیر قسمت اطلاعات شخصی، قسمتی را به مهارت‌های کلیدی اختصاص دهید. باید حداکثر چهارتا پنج توانایی خود را ذکر کنید.

سرگرمی‌ها و علایق:

اگر فکر می‌کنید که رزومه‌تان چیزی کم دارد، می‌توانید با آوردن قسمت سرگرمی‌ها و علایق در انتها رزومهٔ خود را ارتقا دهید. مراقب باشید: از آوردن سرگرمی‌هایی که ارزشی برای رزومهٔ شما ندارد یا آن را برجسته نمی‌کند، خودداری کنید.

فقط به آن‌هایی اشاره‌کنید که مربوط به کار است و شمارا برجسته و متمایز نشان می‌دهد.

دستورالعمل قالب‌بندی و فاصله

اگر راجع به قالب‌بندی و نگارش رزومه‌تان مطمئن نیستید، چند نمونه الگوی رزومه دانلود کنید تا بیشتر با سبک رزومه آشنا شوید. روی‌هم‌رفته، قالب‌بندی و فاصله‌گذاری رزومه‌تان به همان اندازه مهم است که محتوا.

در اینجا نکاتی در فاصله‌گذاری و قالب‌بندی در نوشتن رزومه آورده‌ایم تا به ذهن بسپارید:

طول: طول استاندارد رزومه در بریتانیا دو صفحه است. هرچند همه‌جا این اندازه نیست و به نظر می‌رسد برای برخی حرفه‌ای‌ها، یک یا سه صفحه مناسب به نظر برسد.

عنوان: هر قسمت باید به‌وسیلهٔ یک عنوان یا سر صفحهٔ بزرگ، پررنگ باشد تا خواندن آن را آسان کند.

نوع فونت: بیشتر کارفرماها رزومهٔ شمارا در قالب دیجیتال دریافت می‌کنند، بنابراین یک فونت واضح و ساده را انتخاب کنید مانند Calibri یا Arial. می‌توانید از فونت متفاوتی برای عنوان‌ها استفاده کنید، اما حرفه‌ای از آن استفاده کنید تا خوانش آن راحت باشد.

اندازهٔ فونت و حاشیهٔ صفحه: اندازهٔ فونت بدنهٔ رزومهٔ شما باید بین 10 تا 12 باشد اما اندازهٔ فونت عنوان بین 14 تا 18. حاشیهٔ صفحهٔ خود را حدود 5/2 سانتیمتر بگذارید، ولی هیچ‌گاه حاشیهٔ رزومه را کمتر از 1.27 سانتیمتر نباشد زیرا خواندن رزومهٔ شما سخت می‌شود. فضای سفید حاشیه شفافیت و حرفه‌ای بودن رزومه‌تان را تضمین می‌کند.

اصلاح و انطباق: قالب‌بندی شما باید در طول رزومهٔ کاری شما هماهنگ و یکدست باشد تا به چشم بیاید. درست مانند یک حرفه‌ای هر اشتباه و غلط املایی و نگارشی را اصلاح کنید.

کلمات کلیدی و مناسب: باید یک نمونه رزومه برای خود نگه‌دارید، اما اگر برای کاری درخواست می‌فرستید، باید به نقش آن کار متکی باشید.

ذخیرهٔ فایل: بهتر است رزومهٔ خود را با ایمیل یا به‌وسیلهٔ یک هیئت‌مدیرهٔ کاری مانند CV-Library ارسال کنید. رزومه خود را به‌عنوان یک فایل pdf ذخیره کنید برای اطمینان از اینکه کارفرماها می‌توانند آن را در هر دستگاهی باز کنند. فایل PDF قالب‌بندی را حفظ خواهد کرد، بنابراین می‌توانید مطمئن باشید که کارفرما رزومه شمارا همان‌طور که در نظر داشتید مشاهده خواهد کرد.

چه چیزهایی نباید در رزومه آورده شود:

جزئیات متعددی وجود دارد که نباید در رزومه کاری شما ذکر شود. در اینجا چند مورد از موارد مشترک وجود دارد:

عکس پرسنلی: در بیشتر کشورها یک عکس پرسنلی در رزومه استفاده می‌شود اما این مورد در انگلستان مرسوم نیست.

سن و تاریخ تولد: تنها تاریخی که باید در رزومه شما آورده شود، از سوابق تحصیلی و استخدام شماست. سن شما بر توانایی شما در انجام کار تأثیر نمی‌گذارد. از سال 2010 بر اساس قانون برابری کارفرمایان حق ندارند درباره سن کارجویان سؤال کنند.

وضعیت تأهل: مانند سن شما، وضعیت تأهل شما بر توانایی شما در انجام کار تأثیر نمی‌گذارد. این جزئیات تحت قانون برابری 2010 مورد حمایت است و پرسش کارفرما در این قضیه برخلاف قانون است، بنابراین این مورد را در رزومه قرار ندهید.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

captcha-image