چگونه در رزومه به آثار خود اشاره کنیم؟

اگر شما قصد داشته باشید برای مشاغل علمی رزومه بفرستید باید مقالات، کتاب‌ها و کلیه آثار علمی خود را در رزومه بنویسید؛ اما معمولاً در آموزش‌های رزومه نویسی معمول به آن اشاره‌ای نمی‌شود، مثلاً اینکه چگونه باید از مقاله‌ها و کتب نوشته‌شده یاد شود و یا اینکه چه نوع آثاری را می‌توان در رزومه کاری آورد.

دارندگان مدرک دکتری باید دو رزومه داشته باشند؛ یکی برای شرکت‌ها و دیگری رزومه علمی که به آن CV علمی نیز گفته می‌شود. در رزومه علمی باید بخشی را به آثار نوشته‌شده و ارائه‌شده در کنفرانس‌ها اختصاص داد.

حتی اگر برای شغلی علمی رزومه نمی‌فرستید و یا آثار علمی ندارید اما آثاری دارید که مناسب‌اند، می‌توانید آن‌ها را در رزومه خود فهرست کنید و به این وسیله خود را نسبت به سایر متقاضیان کار متمایز سازید. فقط باید توجه داشته باشید که این رزومه را فقط برای مشاغلی بفرستید که حوزه کاری آن‌ها به آثار شما مرتبط هستند و تجربه نویسندگی شما می‌تواند تأثیری در پذیرش یا عدم پذیرش شما در آن شغل داشته باشد. برای مشاغلی که مرتبط نیستند می‌توانید یک رزومه دیگر تهیه کنید که این بخش را نداشته باشد و یا اشاره کوچکی به آن شده باشد.

چه نوع آثاری را می‌توان در رزومه وارد کرد؟

ابتدا بهتر است با انواع آثاری که وجود دارند و می‌توانند بسته به شغلی که متقاضی آن هستید، در رزومه شما گنجانده شوند آشنا شوید. این آثار عبارت‌اند از:

  • آثار منتشرشده در انتشارات خبری
  • وبلاگ
  • کتاب و کتاب‌های الکترونیکی
  • مجلات تجاری
  • مجلات مرتبط با یک موضوع خاص
  • مقالات علمی
  • انتشارات علمی
  • سایر انتشارات علمی

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد، فقط آثار مرتبط را در رزومه خود بنویسید. مثلاً اگر برای متقاضی شغل برنامه‌نویسی هستید و یک وبلاگ در مورد برنامه‌نویسی دارید، یا متقاضی شغل تدریس زبان انگلیسی هستید و یک وبلاگ آموزش زبان انگلیسی دارید، می‌توانید آن را در رزومه خود بنویسید. هم‌چنین یک طراح لباس که مقاله‌ای در یک مجله طراحی لباس به چاپ رسانده و یا عکاسی که عکس‌های خود را در اینستاگرام منتشر می‌کند، بهتر است در رزومه خود آن را قید کند؛ اما مثلاً یک وبلاگ شخصی نمی‌تواند برای رزومه کاری مناسب باشد.

شما با نوشتن مقالات و آثار خود در رزومه به کارفرما نشان می‌دهید که به این حوزه علاقه داشته و آن‌قدر مهارت دارید که در مورد آن بنویسید.

نحوه اشاره به آثار منتشرشده در رزومه

اشاره به آثار منتشرشده در مورد مقالات علمی بسیار مهم‌تر است. به‌خصوص متن و کیفیت مقاله و انتشاراتی که آن را به چاپ رسانده می‌تواند در پذیرش شما در شغل مورد تقاضایتان تأثیرگذار باشد.

آثار علمی معمولاً به‌صورت نوشتاری‌اند که یا در مجلات منتشر شده‌اند و یا در کنفرانس‌ها ارائه‌شده و یا پوستر داشته‌اند. برای ذکر کردن آثار مختلف به ترتیب زیر عمل کنید:

آثار نوشتاری

[نام خانوادگی نویسنده، نام کوچک نویسنده

عنوان مقاله یا فصل نوشته‌شده، اسم مجله، سایت، ژورنال یا هر مرجعی که نوشته را منتشر کرده است]

شما هم‌چنین می‌توانید به‌صورت زیر عمل کنید:

[سال انتشار

ناشر، شماره مجله، شماره سال انتشار مجله، شماره صفحه (در صورت وجود هرکدام)]

کنفرانس‌ها و ارائه‌ها

برای کنفرانس‌ها و یا سخنرانی‌هایی که در آن‌ها شرکت داشته‌اید نیز به‌صورت زیر عمل کنید:

[نقش خود را در آن کنفرانس بیان کنید، مثلاً سخنران، ارائه‌دهنده، شرکت‌کننده، ... .

موضوع کنفرانس یا سخنرانی

نام کنفرانس یا جلسه برگزارشده

تاریخ و مکان]

حتماً باید آثار خود را به ترتیب تاریخی مرتب کنید، همان‌طور که در مورد تحصیلات و تجارب کاری گفته شد، باید از جدیدترین شروع کرده و آثار قدیمی‌تر را در انتهای لیست قرار دهید.

آثار در انتظار چاپ

اگر شما مقاله خود را برای انتشاراتی ارسال کرده‌اید و هنوز به چاپ نرسیده است، به همان صورت گفته‌شده آن‌ها را در رزومه خود بنویسید با این تفاوت که در مقابل آن‌ها بین گیومه بنویسید «در انتظار چاپ» یا “in press”.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

captcha-image