چگونه به سؤال " خود را پنج سال آینده کجا می‌بینید" پاسخ دهیم

مصاحبه‌کننده‌ها از روش های آسان برای استخدام بهترین‌ها استفاده می کنند و با این سؤال که " خود را پنج سال آینده کجا می‌بینید"، می‌خواهند بیشتر راجع به اهداف شغلی شما بدانند. آن‌ها دوست دارند بدانند چگونه شما را در سازمان خود قرار دهند. آن‌ها به اهداف شغلی شما توجه می‌کنند زیرا می‌خواهند کسی را استخدام کنند که باانگیزه، فعال و سخت‌کوش باشد.

در بازار رقابتی امروز، مصاحبه‌کننده‌ها به دنبال بهانه هستند تا استخدام نکنند. ممکن است حذف شما منصفانه نباشد. در اینجا برای شما بیان می کنیم که چگونه می توان مصاحبه کاری موفقی داشت و چه سوالاتی کارجو می تواند در مصاحبه کاری بپرسد

آیا می دانستید کارفرما می‌خواهد کسی را استخدام کند که شغلش را دوست داشته باشد. کسی که به کارش به دید سکوی پرتاب دوربرد نگاه می‌کند و تمام تلاشش را می‌کند تا کارش را به‌خوبی انجام دهد.

شاید شما در مصاحبه بگویید که شغلتان را دوست دارید. دلیلش را هم بگویید. اما آن‌ها شما را با این سؤال امتحان می‌کنند " خودت را 5 سال دیگر کجا می‌بینی؟"

چه باید بگوییم؟

  • پاسخ کلی دهید. به‌خصوص اگر دربارهٔ شغلتان در شرکت زیاد نمی‌دانید. در پاسخ به بیشتر سؤالات مصاحبه، توصیه می‌کنم جزئی‌تر جواب دهید. زیرا پاسخ‌های کلی به‌راحتی فراموش می‌شود. این سؤال استثناست. صادقانه جواب دهید. پاسخ جامع و کاملی بدهید راجع به اینکه شما مورد مناسبی برای این شغل در این سازمان هستید یا نه. جای تردیدی باقی نگذارید.
  • تأکید کنید که به شغل دائمی در شرکت علاقه دارید. مخصوصاً اگر قبلاً شغل‌های کوتاه‌مدتی داشته‌اید). مصاحبه‌کننده می‌خواهد بداند شما آمادهٔ رشد و پیشرفت هستید یا نه. واقعیت این است که هر اتفاقی ممکن است بیفتد. آن‌ها ممکن است شمارا نپذیرند و جایی دیگر فرصت بهتری برایتان فراهم شود.

به‌هرحال این نکته را هم در نظر بگیرید که شرکت قرار است برای استخدام و آموزش یک نفر روی زمان، انرژی و پول سرمایه‌گذاری کند. بنابراین شما باید نیت صادقانهٔ خود را به‌عنوان سرمایه‌گذاری خوب بر ماندن طولانی‌مدت خود در شرکت نشان دهید.

  • اشتیاق خود را برای کار نشان دهید. گویی این کار گام هیجان‌انگیز بعدی شماست. مهم‌تر از همه، نشان دهید که برای به دست آوردن این شغل هیجان‌زده‌اید.

چرا این شغل را دوست دارم:

بر پیشرفت خود همراه با شرکت (قرارداد بلندمدت با شرکت) و تجربهٔ چالش‌های جدید (هدف‌گرا و فعال) تأکید کنید نه به یک عنوان شغلی خاص (فرد منعطف).

پاسخ‌های نمونه

  • در حال حاضر هدف من پیداکردن شغلی در یک شرکت است که بتوانم رشد کنم و چالش‌های جدیدی در زندگی تجربه کنم. به‌طورکلی می‌خواهم مسئولیت‌های مدیریتی بیشتری را بپذیرم و در افزایش بازدهی شرکت سهیم باشم. اما مهم‌تر از همه، می‌خواهم برای سازمانی کارکنم که حرفه‌ای شوم.

این پاسخ اهداف و علایق کاندیدا را نشان می‌دهد (مدیر شدن، سهیم بودن در بازدهی شرکت). بنابراین این پاسخ زیاد هم کلی‌گویی نیست. همچنین به تمایل شدید متقاضی برای کار بلندمدت با شرکت تأکید می‌کند.

  • من می‌خواهم در کارم بهترین باشم و جایی کارکنم که فرصتی در اختیارم بگذارد تا مهارت‌ها و توانایی‌هایم را گسترش دهم، روی پروژه‌های جالب و با افرادی کارکنم که از آن‌ها یاد بگیرم.

این پاسخ تمرکز فرد را بر یادگیری، عملکرد و دستاوردها را نشان می‌دهد.

 

 

 

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

captcha-image