نوشتن رزومه کاری

معمولاً می‌گویند کار نیکو کردن از پر کردن است. در خصوص6 قانون جهانی در نوشتن رزومه که باید رعایت کرد، ویرایش و تنظیم دقیق آن چیزی است که شما را به خلاقیت کامل هدایت می‌کند. اگرچه باید به یاد داشته باشید که پالودن رزومه نیاز به یک مجموعه‌ی منحصربه‌فرد ذره‌بینی دارد تا بتواند نقاط ضعف و نقص‌های شما را نشان دهد. باوجود بسیاری از دستورالعمل‌های متناقض و تصورات غلط رایج در مورد آنچه رزومه‌ی کاری باید داشته باشد، دانستن اینکه چه چیزی باید تغییر کند یا اینکه شروع شود دشوار است.

برای شناخت برخی ابهامات مربوط به فرآیند ویرایش رزومه، مطالعه مقاله های 13 باید در رزومه‌ی کاری موفق و اشتباهاتی در نوشتن رزومه کاری به شما توصیه می گردد. در اینجا نیز نکات مهمی از بایدها و نبایدها را آورده‌ایم.

بایدها

  • ابتدا موفقیت‌آمیزترین و معقول‌ترین آن‌ها را لیست کنید.

ممکن است قسمت‌های مختلف رزومه‌ی خود را به ترتیبی که به ذهنتان می‌آید، بنویسید. این همیشه مطلوب نیست. در عوض می‌خواهید دستاوردهای چشمگیر خود را در بالای رزومه منتقل کنید. بدین ترتیب رزومه‌تان اولین تأثیر خود را بر روی مدیر استخدام می‌گذارد.

  • بهینه‌سازی سیستمهای پیگیری متقاضیان

به چشم آمدن رزومه‌تان خیلی مهم نیست. شاید هنوز هم سیستمهای پیگیری قدیمی باعث دردسر باشد. این روبات‌های رزومه توسط سازمان‌های بزرگ (حتی سازمان‌های کوچک) مورداستفاده قرار می‌گیرند تا موارد نامناسب متقاضیان کار را در طول فرآیند استخدام اولیه استخراج کنند. آن‌ها رزومه‌ها را بر اساس مطابقت با توصیفات یک شغل و مطابق با الزامات از پیش تعریف‌ شده امتیازبندی می‌کنند.

  • مهارت‌های نرم‌افزاری

شاید فراموش کنید این مهارت‌ها را در رزومه‌ی خود بیاورید. اما اشاره به آن‌ها مهم است. این‌گونه مهارت‌ها خواسته‌های نامحسوس کارفرمایان هستند که در کارجویان به دنبال آن‌ها هستند؛ مانند مهارت‌های ارتباطی، توانایی حل مسئله و توانایی کار گروهی. البته که نباید این مهارت‌ها را در قسمت " مهارت " خود بیاورید. نکات موردی باید به‌صورت بولت بندی در رزومه آورده شود طوری که به معنی این باشد که شما این مهارت‌ها را دارید.

  • برای مشاغل مختلف رزومه‌ی درخور و مناسبی تهیه کنید

ویرایش رزومه یک مقدار مشخص و واحد نیست. درواقع اغلب اوقات شما به چیزی بیش از یک رزومه نیاز دارید. بنابراین می‌توانید مناسب‌ترین را برای شغلی ارسال کنید. به همین دلیل است که کسانی که حرفه‌ای رزومه می‌نویسند، اغلب رزومه‌های متعددی برای مشتری درست می‌کنند.

  • سعی کنید رزومه را دریک صفحه جمع کنید

چک نویس های اولیه رزومه معمولاً بیش از یک صفحه می‌شود. توصیه‌ی ما به شما کارجویان عزیز این است که رزومه‌تان را در یک صفحه تمام کنید مگر اینکه سابقه کاری بیش از 15 سال داشته باشید. علاوه براین چرا باید روی حساسیت مدیر استخدام درباره‌ی طول رزومه ریسک کنید!

نبایدها

به بدیهیات اشاره نکنید

خیلی خوب است که چیزی را از قلم نیندازید. اما امروزه همه تقریباً کار با کامپیوتر را بلدند. اگر در تمام عمر خود در کشور انگلیسی‌زبان کارکرده‌اید، اشاره کردن به تسلط به زبان انگلیسی لزومی ندارد. در عوض داشته‌های ارزشمند خود را برای مهارت‌های فنی بیشتری که بسیار چشمگیر است ذخیره کنید.

اگر زبان دوم می‌دانید حتماً آن را ذکر کنید. استعداد خوبی است و شرکت‌ها آن را دوست دارند.

  • با تصاویر و رنگ‌ها رزومه‌تان را بیش‌ازحد فانتزی نکنید

مگر اینکه در صنعت مد یا طراحی گرافیک هستید که آشکارا با طرح‌بندی منحصربه‌فرد و زیبایی‌شناختی رایج است، تقریباً بهتر است با یک قالب رزومه پایه کنار بیایید. به چند دلیل: برای مدیران استخدام دیدن قالب‌های استاندارد رزومه خوشایند است. آن‌ها نمی‌خواهند زمان زیادی را صرف این کنند که به طرح شما عادت کنند. برخی مدیران حتی به خود زحمت خواندن رزومه‌هایی که مطابق با استانداردهای شرکتشان نیست نمی‌دهند. به همین دلیل رزومه‌تان باید کاملاً صریح باشد.

  • از افعال ضعیف استفاده نکنید.

همیشه در ابتدا از بولت بندی برای استفاده از فعل‌های قوی‌تر و تأثیرگذارتر استفاده کنید. درحالی‌که اجتناب از واژگان ضعیف مانند " دستیاری کردن" یا " کمک کردن" اجتناب کنید.

  • متناقض نباشید

بارها دیده‌ایم رزومه‌ای با بولت بندی افعال شروع می‌شود اما بعد ناگهان،  بولت بندی را با اسم شروع می‌کند. شاید به نظر مهم نباشد، اما برخی مدیران از این نکات نتیجه می‌گیرند شما یک متقاضی دقیق و نکته‌سنج نیستید.

  • یادتان نرود از کسی بخواهید یک‌بار رزومه‌تان را بخواند.

خیلی خوب است که برای ویرایش و اصلاح رزومه‌تان وقت گذاشته‌اید. حالا از یکی از دوستان یا اعضای خانواده کمک بخواهید.

بارها شده فکر کردیم چیزی که نوشتیم بی‌نقص است. اما متأسفانه همه‌ی ما مستعد برخی اشتباهات و تصمیمات غلط هستیم و به‌سادگی نمی‌توانیم خود را تائید کنیم. بنابراین هرگز این گام نهایی را فراموش نکنید. شاید مهم‌ترین گام باشد!

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

captcha-image