نحوه نوشتن رزومه شرکت

رزومه شرکت از رزومه‌های کاری که برای پیدا کردن شغل می‌نویسیم، یا رزومه‌های تحصیلی که برای مصاحبه دکتری آماده می‌کنیم و رزومه مهاجرت متفاوت است. درواقع هر شرکت از هر نوع علمی، تجاری، ... باید یک رزومه داشته باشد که نشان‌دهنده سابقه و اعتبار آن است. به‌طورکلی برای نوشتن آن باید اطلاعات مدیر شرکت، سوابق کاری و تاریخچه شرکت را داشته باشیم.

فواید نوشتن رزومه شرکت

وقتی شما برای شرکت خود یک رزومه می‌نویسید، می‌توانید آن را در وب‌سایت شرکت قرار داده و به مشتریان خود نشان دهید. به‌این‌ترتیب، مشتریان شما با سابقه کاری و یک اطلاعات کلی در مورد شرکتتان آشنا می‌شوند.

یک رزومه خوب می‌تواند باعث جذب مشتری شود و آن‌ها را به همکاری با شما تشویق کند. از سوی دیگر، رزومه به شرکت شما اعتبار می‌بخشد. داشتن یک سری اطلاعات اجمالی از مدیریت و سوابق یک شرکت، به مشتری حس اعتماد می‌دهد.

بنابراین شما می‌توانید با تهیه یک رزومه خوب برای شرکتتان، به مشتریان نشان دهید که از سوابق درخشانی برخوردارید، کارهای زیادی انجام داده‌اید و می‌توانند به شما اعتماد کنند.

حتی اگر یک شرکت جدیدالتأسیس هستید، نوشتن یک رزومه خوب می‌تواند نشان دهد که شما به فکر پیشرفت و آینده درخشانی هستید. 

نحوه نوشتن رزومه شرکت

اما چطور باید برای یک شرکت رزومه بنویسیم؟ برای این منظور به ترتیب زیر عمل کنید:

مشخصات اصلی شرکت را بنویسید

اسم شرکت را در بالای رزومه قرار دهید و در زیر آن نام شخص اصلی شرکت (مثلاً مدیرعامل/مدیرعاملان) را بنویسید.

حتماً لوگوی شرکت را در گوشه‌ای از رزومه ترسیم کنید؛ لوگو بخشی از هویت شماست و شما را از شرکت‌های رقیب متمایز می‌سازد. حتی می‌توانید رزومه را در برگه‌های حاوی سربرگ شرکت بنویسید.

در انتخاب تیترها دقت کنید

با توجه به نوع شرکت خود تیترهای مناسبی برای رزومه انتخاب کنید. مثلاً می‌توانید از عبارات «محصولات ما»، «خدمات ما»، «مشتری‌های ما»، «همکاران ما» و «تاریخچه و اهداف ما» به‌عنوان تیتر استفاده کنید.

استفاده از ضمیر «ما» ضرورتی ندارد و در صورت تمایل می‌توانید بنویسید «تاریخچه و اهداف شرکت»، اما استفاده از ضمیر ما در رزومه به خواننده این احساس را می‌دهد که شما خود را جزئی از شرکت و یک تیم می‌بینید و از این بابت احساس غرور و افتخار می‌کنید.

توجه داشته باشید که تیترهای گفته‌شده قابل تغییرند و قانون ثابتی برای آن‌ها وجود ندارد. مثلاً می‌توانید قسمت‌هایی به نام «جوایز ما» و «توانایی مالی ما» را نیز اضافه کنید؛ اما درهرصورت در مورد موارد زیر در رزومه صحبت کنید:

در مورد خدمات شرکتتان بنویسید

تیتروار و به‌صورت بولت بندی شده محصولات و یا خدمات شرکتتان را بشمارید. سپس هر یک را با جزئیات و کامل توضیح دهید تا مشتری‌ها و خواننده‌ها متوجه شوند دقیقاً چه انتظاراتی می‌توانند از شما داشته باشند. جملات را طوری انتخاب کنید که برای شرکت غرورآفرین باشد، اما درعین‌حال از اغراق نیز بپرهیزید.

در مورد مشتری‌ها، دستاوردها و شرکا بنویسید

مشتری‌هایتان را معرفی کنید. اگر از برندهای معتبر و شناخته‌شده مشتری شما هستند می‌توانید -در صورت عدم مخالفت آنان- نام آن‌ها را ببرید؛ اما چنانچه غیرازاین باشد می‌توانید کلی‌تر صحبت کنید. مثلاً بگویید «شرکت ما تجهیز آزمایشگاه‌های بزرگ و مشهور شرق و شمال شرق شهر تهران را بر عهده دارد».

اما قسمت شرکا و دستاوردها را حتماً دقیق بنویسید. شرکایتان را نام ببرید و اگر مسئله مهم و غرورآفرینی در مورد ایشان وجود دارد ذکر کنید.

در بخش دستاوردها نتایج مثبت کارهایتان را بنویسید. مثلاً اگر باعث شدید در مخارج یکی از مشتری‌ها مبلغ به خصوصی صرفه‌جویی شود، آن را عنوان کنید، حتی مبلغ را بگویید، یا اگر موفق به تولید محصولی متمایز از محصولات موجود در بازار شده‌اید در مورد آن توضیح دهید.

از اعضای شرکت صحبت کنید

اعضای اصلی شرکتتان را با عنوان کردن نام، تحصیلات، تخصص و مهارت‌هایی که دارند، معرفی کنید. اگر سابقه کاری خوبی دارند یا مدت زیادی است که با شرکت شما همکاری می‌کنند، آن را به‌عنوان یکی از افتخارات شرکت بنویسید.

در انتهای رزومه تاریخچه و اهداف شرکتتان را بنویسید

رزومه را با یک تاریخچه مختصر و یک جمله در مورد اهداف شرکتتان به پایان برسانید. برخی تاریخچه را در بالای رزومه می‌نویسند، حتی شاید شما نیز وسوسه شوید آن را در ابتدا بیاورید؛ اما وقتی رزومه را با یک جمله پرشور و هدفمند به پایان برسانید، آخرین چیزی است که خواننده با آن مواجه می‌شود و لذا ممکن است مدت بیشتری در خاطرش بماند.

در انتها به شما توصیه می‌کنم رزومه شرکت خود را فراتر از دو صفحه نبرید. صفحات طولانی خواننده را خسته می‌کند و شاید او از خواندن صرف‌نظر کند. اگر رزومه شرکت شما طولانی می‌شود، سعی کنید فقط موارد مهم را بیان کنید و خلاصه بنویسید.

چند نمونه

در لینک‌های زیر می‌توانید چند نمونه  را مشاهده کنید و ایده بگیرید:

رزومه شرکت شریف یار

نمونه رزومه شرکت مهندسین مشاور

نمونه رزومه شرکت آزمایشگاهی

نمونه رزومه شرکت بازرگانی

در ضمن از این لینک می توانید انواع مختلفی از قالب رزومه را مشاهده نمایید.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

captcha-image