مهارت‌ ارتباطی در محیط کار

مهارت‌ ارتباطی در محیط کار یکی از الزامات اساسی برای موفقیت در کار است. حتی در سبک‌های کاری که کارمند تنها با کامپیوتر خود کار می‌کند، نمی‌توان از ایجاد ارتباط چه به‌صورت حضوری، چه غیرحضوری اجتناب کرد.

اما فراتر از نیاز به برقراری ارتباط در دفتر کار، تقویت مهارت‌های ارتباطی می‌تواند بر کار و موفقیت‌های روزانه شما در کار تأثیرگذار باشد.

در اینجا هفت مهارت‌ ارتباطی در محیط کار که هر کارمند و رئیسی باید آن را در خود تقویت کند، مطرح می‌شود.

احترام گذاشتن

احترام به محدوده مکانی و زمانی دیگر افراد مهم است، به‌ویژه اگر بخواهید در مورد یک موضوع حساس صحبت کنید باید بیش‌ازپیش به این نکته توجه کرد. ممکن است احترام به‌عنوان یک مهارت ارتباطی در نظر گرفته نشود چراکه  احترام به هنگام صحبت کردن و گوش دادن به سایرین خود را نشان می‌دهد.  از تحقیر کردن دیگران در محیط کار اجتناب کنید. به احساسات، نقاط قوت و دیدگاه‌های سایرین احترام بگذارید.

به‌طور فعال به سایرین گوش فرا دهید

گوش دادن فعال، بخش ضروری در هر شغلی است. شنونده بد، کسی که میان صحبت دیگران وارد می‌شود یا ارتباط چشمی با فرد مقابل برقرار نمی‌کند، می‌تواند موقعیت شما را در محیط کار به خطر بیندازد. اگر به‌خوبی به دیگران گوش ندهید، ممکن است هدف پروژه یا ابزاری که به شما آموزش داده می‌شود را به‌خوبی درک نکنید.

زبان بدن

شاید به این نکته توجه نکرده باشید اما زبان بدن بیشتر از کلمات، ارتباط ایجاد می‌کند. پس مراقب انرژی که با حرکاتتان منتقل می‌کنید باشید. آیا دست‌به‌سینه صحبت می‌کنید یا از برقراری ارتباط چشمی اجتناب می‌کنید؟ اگر چنین رفتارهایی دارید، آن‌ها را اصلاح کنید.

با اشتیاق سؤالات خود را بپرسید

هنگامی‌که کارمند جدید شرکتی هستید، ممکن است از سؤال کردن از همکاران یا مدیران خود هراس داشته باشید. اما توانایی و تمایل به پرسش، یک مهارت‌ ارتباطی مهم در محیط کار است. سؤال پرسیدن باعث می‌شود که تمامی موارد پیرامون پروژه، یا مسئله‌ای که ممکن است با همکارتان داشته باشید، مشخص شود.  اگر در محل کار، رهبری گروهی را بر عهده دارید این امر برای شما نیز صادق است. به‌جای راهنمایی مستقیم، سعی کنید سؤالاتی از فرد بپرسید تا او را به نتیجه دلخواه سوق دهد.

روشنفکر باشید

داشتن ذهن باز، یک مهارت ارتباطی مهم است که برای کارکنان تازه‌وارد اهمیتی دوچندان دارد. اگر کارمندی، تازه‌وارد باشد، مهم است که بتواند با همکاران ارتباط برقرار کند و فرهنگ‌سازمانی را درک کند. برای این کار، ذهن خود را برای راهکارهای جدید باز کنید و اگر همکارانتان برای انجام امور روش متفاوتی دارند ناامید نشوید.

تمایل برای ارائه بازخورد

این مهارت ارتباطی برای کارکنان ارشد حائز اهمیت است. چراکه باعث می‌شود به کارکنان کمک کنند و درنهایت کسب‌وکارشان ترقی کند. بازخورد همیشه به معنای گوشزد کردن اشتباهات دیگران نیست، بلکه می‌تواند به معنای تشویق کار خوب فرد باشد. این کار می‌تواند پذیرش بازخوردهای منفی را نیز آسان کند.

 

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

captcha-image