فرم رزومه کاری چگونه باید باشد + دانلود

در فرم رزومه کاری حتماً باید به زیبایی قالب، گیرایی محتوا و برجستگی مطالب مهم توجه داشت. یک فرم رزومه کاری مناسب می‌تواند شما را از سایر متقاضیان یک شغل متمایز سازد و به شما در تصاحب یک جایگاه شغلی کمک کند.

زیبایی قالب فرم رزومه کاری

قالب رزومه علاوه بر اینکه بیان‌کننده شخصیت و سلیقه فرد کارجو، نشانگر دقت و نظم او نیز هست. مثلاً یک رزومه ساده و کلاسیک نشان می‌دهد که صاحب آن فردی شیک و ساده پسند است و یک رزومه رنگی و یا رزومه‌ای که در آن از شکل و نمودار استفاده شده نشان‌دهنده فردی باحوصله و خوش‌سلیقه است.

شما حتی می‌توانید میزان مهارت خود در استفاده از ورد را نیز در رزومه خود به نمایش بگذارید. مثلاً در جای مناسب از عکس، نمودار، هدر و ... استفاده کنید.

همواره توجه داشته باشید که قالب فرم رزومه شما باید متناسب با شغلی که برای آن درخواست می‌دهید باشد. مثلاً رزومه یک هنرمند بدون شک باید دارای اجزای هنری بوده و رزومه یک مدیر باید ساده و شکیل باشد.

برجستگی مطالب مهم در فرم رزومه کاری

فرم رزومه کاری باید به نحوی باشد که اجزای آن کاملاً شفاف و با یک نگاه مشخص باشند. اغلب کارفرمایان برای مطالعه رزومه‌های ارسالی وقت چندانی صرف نمی‌کنند. ازاین‌رو رزومه خود را به‌گونه‌ای بنویسید که با یک نگاه تمام نکات مهم در مورد شما مشخص باشد و نیازی به‌صرف وقت زیاد نداشته باشد. در این راستا نکات زیر را رعایت کنید:

  • از نمودار یا scale های مختلف برای نشان دادن سطح مهارت خود در هر زمینه استفاده کنید. درک تصاویر با یک نگاه بسیار راحت‌تر از خواندن نوشته است.
  • بین تیترهای مختلف فاصله بدهید و فضای سفید کافی در صفحه داشته باشید تا چشم به‌راحتی در صفحه گردش کند. اگر مطالب چسبیده به هم و صفحه پر از نوشته باشد خواندن دشوار می‌شود.
  • تیترها و مطالب مهم را برجسته‌تر از توضیحات اضافی که برای هر بخش داده‌اید بنویسید. مهم این است که عنوان هر مهارت شما مشخص شود. کارفرما در صورت نیاز، بعد از مشاهده هر تیتر به توضیحات آن مراجعه خواهد کرد.

ممکن است در این زمینه موارد دیگری نیز به ذهن شما برسد و از آن برای برجسته‌سازی ویژگی‌های خاص خود در رزومه کاری‌تان استفاده کنید.

گیرایی محتوای فرم رزومه کاری

محتوای فرم رزومه شما باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که با شغل درخواستی‌تان مرتبط بوده و نظر کارفرما را جلب کند. مثلاً اگر برای شغل تدریس درخواست می‌دهید، شاید سابقه کار کارمندی یا منشی‌گری شما در یک شرکت هواپیمایی اهمیتی نداشته باشد. البته درصورتی‌که هیچ سابقه کاری ندارید و فرم شما خالی باقی می‌ماند نوشتن آن بهتر از ننوشتن به نظر می‌رسد.

برعکس آن نیز صادق است؛ یعنی درصورتی‌که شما مدرک دکتری دارید و به دلیل نیاز به داشتن شغل، علایق شخصی و یا هر مسئله دیگری تصمیم دارید در شغل کارمندی ساده مشغول به کار شوید، بهتر است توانایی‌های خود را فقط در حد آن شغل موردنظر بنویسید و شاید نیازی به نوشتن این‌که شما دارای مدرک دکتری هستید نباشد. در مواردی حتی داشتن تخصص‌های بیش‌ازحد نیاز برای یک شغل باعث رد شدن رزومه شما می‌شود.

دانلود فرم رزومه کاری

نمونه فرم رزومه کاری آماده به زبان انگلیسی را می‌توانید از مطلب «نمونه رزومه معلم زبان انگلیسی» دانلود کرده و اطلاعات مخصوص به خود را جایگزین اطلاعات فرم نمایید.

برای دانلود فرم رزومه کاری فارسی آماده نیز به پست «دانلود نمونه رزومه آماده» مراجعه نمایید.

در ضمن وب‌سایت کاریابی شریف‌یار این امکان را برای کارجویان محترم فراهم ساخته که پس از ثبت‌نام در سایت بتوانند به‌رایگان برای خود رزومه انگلیسی و یا فارسی بسازند و سپس رزومه خود را در سیستم خود ذخیره نموده و یا برای کارفرمایان ارسال نمایند. فرم رزومه‌ای که توسط تیم کاریابی شریف‌یار تهیه‌شده علاوه بر اینکه تمام مطالب مهم را شامل می‌شود، از قالب زیبایی نیز برخوردار است. حتی شما می‌توانید قالب رزومه خود را بنا بر سلیقه شخصی‌تان انتخاب نمایید.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

captcha-image