شروع ثبت نام متقاضیان شرکت در آزمون ویراستاری

ثبت نام از متقاضیان شرکت در آزمون ویراستاری از۱۸ دی ماه به صورت رسمی آغاز شد.
در راستای شناسایی فارغ التحصیلان توانمند در قالب طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی، ثبت نام عمومی از متقاضیان شرکت در آزمون ویراستاری از سه شنبه ۱۸ دی ماه 1397 آغاز شد و پس از پایان فرایند ثبت نام، آزمون ارزیابی توانمندی و سطح بندی ویراستاران از سوی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود.
محمد مهدی مشیدی معاون توسعه بانک‌ها و خدمات تخصصی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، گفت: این طرح با چند هدف عمده انجام می‌گردد که مهمترین آن بهره‌مندی از توان فارغ التحصیلان رشته‌های مرتبط با زبان و ادبیات فارسی است که علاقمند به ورود در عرصه ویراستاری هستند و رسالت بعدی ایجاد بستری مبتنی برتوان ویراستاران، در نگارش پایان نامه‌ها، گزارش‌های علمی تولید شده و محتوای تولید شده برای وب، که براین اساس حداقل‌هایی از نگارش زبان و ادبیات فارسی لحاظ شود ودر نهایت شاهد پاسداشت خط و زبان و ادبیات فارسی در این عرصه باشیم.
معاون توسعه بانکها و خدمات تخصصی مرکز با اعلام این که این طرح با حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و توسط سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان به عنوان نهاد واسط و توسعه ای در ۹ استان کشور از جمله آذربایجان غربی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، کردستان، کرمانشاه، لرستان به صورت پایلوت اجرا می شود، گفت : سامانه ثبت‌نام این آزمون حداکثر تا تاریح ۲۶ دی ماه جاری آماده ثبت نام متقاضیان در ۹ استان پایلوت است که متقاضیان می‌توانند از طریق سایت WWW.SID.IR و انتخاب لینک "ثبت نام آزمون ویراستاری"ویا ازطریق آدرس www.sid.ir/editor اقدام به ثبت‌نام نمایند.
وی افزود آزمون ویراستاری به صورت تستی و تشریحی انجام می‌گردد و سوالات این آزمون نیز مانند آزمون ارزیابی توانمندی سطح بندی مترجمان زبان انگلیسی با تلاش افراد متخصص در تیم تخصصی طراحی و در قالب سوالات استانداردآماده شده است. این آزمون اواخر دی به طور همزمان و در واحد جهاد دانشگاهی استان های مورد نظر به صورت الکترونیکی در بین متقاضیان برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه ملاک ارزیابی ویراستاران و آزمون ویراستاری منطبق با آخرین استانداردهای فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی است خاطرنشان کرد، آزمون به طور یکپارچه و درقالب ۳۵ سوال تستی و ۱۰ سوال تشریحی و زمان ۹۰ دقیقه برگزار خواهد شد که سوالات آزمون تستی مربوط به بحث‌های صوری و زبانی می‌باشد.

این آزمون نسبت به آزمون مترجمی دارای ویژگی‌های خاصی است: متقاضیان با مراجعه به آدرس‌های اعلام شده می‌توانند علاوه بر ثبت‌نام، منابع اصلی و فرعی آزمون را نیز مشاهده نمایند و با تعداد و نحوه پاسخگویی به سوالات آشنا شوند.
 از جمله منابع فرعی دستور خط فارسی، غلط ننویسیم، نگارش و ویرایش و آشنایی با ویراستاری و نشر به عنوان منابع اصلی و نشر مطلوب، آشنایی با ویراستاری و نشر و مبانی نشر کتاب است که برای این آزمون در نظر گرفته شده است.
بنابر اعلام معاون توسعه بانکها و خدمات تخصصی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، پذیرفته شدگان نهایی این آزمون پس از سطح بندی، با حضور در دوره های آموزشی و کارگاه‌های کاربردی که به منظور توان افزایی منتخبین تشکیل می شود، پس از طی موفقیت آمیز این مراحل از طریق سامانه ویراستاری با مرکز اطلاعات علمی همکاری خواهند کرد.

این سامانه در حال برنامه نویسی نرم افزاری است و همزمان با اتمام دوره های آموزشی متقاضیان مترجمی زبان انگلیسی و ویراستاری قابل بهره برداری است.
طبق اعلام روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی از جمله طرح های حمایتی در حوزه اشتغال و ذیل برنامه اشتغال فراگیر است که توسط دولت در حال پیاده سازی است. در این طرح نزدیک به ۷۵ مزیت در استان ها شناسایی و از متقاضیان ثبت نام بعمل آمده است. این طرح با بهره گیری از امکانات و توان مراکز و موسسات مختلف، برندها و بنگاههای بالادستی (بعنوان نهادهای پشتیبان و پیشران) در حال اجراست و دوره‌های ویراستاری این طرح با همکاری و پشتیبانی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی اجرا می‌شود.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

captcha-image