رزومه علمی به چه معنا می‌باشد؟

رزومه علمی رزومه‌ای است که شما در آن به همه کارها و سوابق علمی خود اشاره می‌کنید، مثلاً تمام مقالات، کتاب‌های چاپ‌شده، سابقه تدریس و ... .

هدف از نوشتن رزومه علمی، همان‌طور که از نامش برمی‌آید، امور علمی است؛ مثلاً برای مشاغل علمی مانند تدریس در دانشگاه، برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری (در روز مصاحبه)، ادامه تحصیل در خارج از کشور و موارد این‌چنینی.

در لهجه انگلیسی (British) به همه انواع رزومه CV گفته می‌شود، اما در امریکایی به رزومه علمی CV و رزومه کاری را resume می‌نامند. CV مخفف Curriculum Vitae است.

بخش‌های مختلف رزومه علمی چیست؟

بخش‌هایی که در رزومه علمی به کار می‌رود تا حد زیادی مانند بخش‌های رزومه‌های کاری است و فقط تفاوت‌های جزئی با هم دارند.

در رزومه علمی موارد زیر باید عنوان شوند:

  • مشخصات فردی.
  • سوابق تحصیلی؛ با شرح کامل نام رشته و دانشگاه، سال ورود و خروج، معدل، عنوان پایان‌نامه و نمره پایان‌نامه.
  • سوابق کاری؛ چنانچه مرتبط با امور علمی پژوهشی است، مانند تدریس در مدرسه و دانشگاه، داوری مقالات، کار در پژوهشگاه و آزمایشگاه، همکاری در پروژه‌های تحقیقاتی و ... .
  • دوره‌هایی که در زمینه‌های یادگیری مهارت‌های نرم‌افزاری، روش‌های تحقیق، مقاله‌نویسی، ویراستاری و هر نوع دوره آموزشی دیگر شرکت کرده‌اید.
  • زبان‌های خارجی که در هر سطحی فراگرفته‌اید؛ شما می‌توانید سطح مهارت خود در هر زبان را به‌صورت توضیحی و یا در جدول مشخص کنید. مثلاً نشان دهید که سطح مهارت شما در هر زبان خارجی ازنظر مکالمه، درک مطلب، ... .
  • جوایز، افتخارات، بورسیه‌ها.
  • علایق کاری؛ شامل علاقه به برخی موضوعات مرتبط با رشته خود، علاقه به انجام امور پژوهشی و تحقیقاتی در برخی زمینه‌های خاص و ... .
  • مقالاتی که چاپ کرده یا در کنفرانس‌ها به‌صورت سخنرانی یا پوستر ارائه داده‌اید. (چگونه در رزومه علمی به آثار خود اشاره کنیم؟)
  • کتاب‌هایی که تألیف یا ترجمه کرده‌اید.
  • کنفرانس‌هایی که در آن‌ها شرکت کرده‌اید.

ارائه مستندات و مدارک

اشخاص علمی به مستندات و مدارک توجه خاصی دارند؛ لذا برای هر مطلبی که در رزومه خود عنوان کرده‌اید یک مدرک نیز پیوست کنید. مثل certificate یا گواهی مقالات چاپ‌شده، کنفرانس‌ها، دوره‌ها، مدارک تحصیلی، مدارکی دال بر سوابق کاری و ... .

توصیه‌نامه

یکی دیگر از مواردی که معمولاً در رزومه‌های علمی وجود دارد توصیه‌نامه است. توصیه‌نامه از سوی یکی از اساتید دانشگاه شما برای دانشگاه یا مقصدی که رزومه به آن ارسال خواهد شد نوشته می‌شود. استاد مربوطه در توصیه‌نامه‌ای که می‌نویسد توانایی علمی شما را تأیید خواهد کرد.

معمولاً توصیه‌نامه از سوی استاد راهنمای پایان‌نامه نوشته می‌شود. شما حتی می‌توانید از چند استاد خود توصیه‌نامه بخواهید که در این صورت بهتر خواهد بود.

تفاوت رزومه علمی و رزومه کاری چیست؟

بخش‌های رزومه

یک تفاوت دیگر بین رزومه علمی و رزومه کاری، علاوه بر بخش‌های آن‌ها – که در قسمت قبل توضیح داده شد - طول رزومه است.

طول رزومه

در رزومه علمی هر چه رزومه طولانی‌تر باشد بهتر است، شما می‌توانید تمام کارهای علمی پژوهشی خود – شامل مقالات، اختراعات ثبت‌شده، ارائه مقاله به‌صورت سخنرانی یا پوستر در کنفرانس‌ها، حوزه‌های علمی موردعلاقه، سابقه تدریس، دوره‌های گذرانده شده و ... – را با شرح جزئیات در رزومه علمی بنویسید؛ حال‌آنکه رزومه کاری بهتر است فقط به مسائل مهم بپردازد و جزئیات در آن بیان نشود تا کارفرما بتواند با یک نگاه به‌سرعت به توانایی‌های شما پی ببرد.

لذا یک رزومه علمی می‌تواند چندین صفحه باشد اما رزومه کاری بهتر است از دو صفحه تجاوز نکند.

هدف رزومه

شما باید رزومه کاری خود را به‌گونه‌ای بنویسید که کارفرما متقاعد شود شما بهترین گزینه برای شغل موجود هستید. درواقع رزومه کاری هدف تبلیغاتی دارد و شما باید با روش‌های تبلیغاتی کار خود را بهتر نشان دهید.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

captcha-image