راه‌های خلاقیت در کار

در این مطلب، راه‌های خلاقیت در کار و چگونگی پیشرفت در محیط کاری مطرح می‌شود. گام اول برای طی کردن پله‌های ترقی، درخواست نقش جدید نیست، بلکه تسلط پیدا کردن در شغل فعلی است.

قبل از اینکه بتوانید گام بعدی را بردارید، باید کار فعلی خود را با اطمینان انجام دهید، و به مدیران نشان دهید که آمادگی پذیرش مسئولیت جدید را دارید. برای قرار گرفتن در مسیر پیشرفت شغلی، ابتدا باید در نقش اصلی خود بهترین باشید و سپس تمرکز را بر این بگذارید که چگونه می‌توان ارزش خود را برای مشتریان و همکاران درزمینه موقعیت شغلی آتی، افزایش داد.

اگر آمادگی دارید که نقش اصلی خود را تقویت کنید، اما مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید،  ایده‌های زیر به شما کمک می‌کند.

یافتن راه‌های خلاقانه؛ خلاقیت در کار

  اگر در حال حاضر در نقش فعلی خود عالی هستید، ممکن است لازم باشد در نحوه نشان دادن آمادگی پذیرش نقش جدید به مدیران، خلاق باشید. برای انجام این کار ابتدا کشف کنید که به چه جایگاهی می‌خواهید برسید. به‌طور مثال فردی می‌خواهد وارد گروه مهندسی شرکت شود. باید ابتدا به آن گروه نزدیک‌تر شود تا ببیند چه راه‌حل‌هایی می‌تواند برای چالش‌هایی که گروه با آن روبرو است ارائه دهد.

با در نظر گرفتن اینکه چگونه می‌توانید با خلاقیت در کار، ارزش خود را افزایش دهید، در مورد هم‌تیمی‌های خود، مدیران، شرکت فکر کنید. از خود بپرسید: در نقش فعلی، مهارت و دانش من در کجا می‌تواند مفیدتر باشد؟ هنگامی‌که به این سؤال پاسخ دهید، می‌توانید آن را عملی کنید.

یافتن یک مربی

زمانی که در حال یادگیری یا رشد در شغل فعلی خود هستید، حمایت و راهنمایی یک مربی یا سرپرست آگاه می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. سرپرست می‌تواند توانایی‌های بالقوه شما را کشف کند و شما را در مسیر رشد تشویق کند. مثلاً یک موقعیت ارتقا شغلی وجود دارد که شما خود را برای آن مناسب نمی‌بینید اما سرپرست باتجربه می‌داند که شما مناسب این شغل جدید هستید و شما را تشویق می‌کند که برای آن کار تقاضا دهید.

این راهنمایی، پشتیبانی و تشویق کمک می‌کند تا در نقش فعلی خود تسلط پیدا کنید و به سمت یک نقش جدید حرکت کنید زیرا به شما فرصتی برای ایجاد مهارت‌های جدید می‌دهد. داشتن راهنما به شما امکان می‌دهد تا کارهایی را انجام دهید که جز مهارت‌های اصلی‌تان نیستند و به شما انگیزه می‌دهد که خودتان را به چالش بکشید. این کار باعث می‌شود به شغلی دست‌یابید که هرگز فکر نمی‌کردید به آن دست پیدا کنید.

بزرگ فکر کنید

اگر بخواهید در کارتان پیشرفت کنید، باید بزرگ فکر کرد. بزرگ فکر کردن به این معنی است درک درستی ازآنچه در نقش فعلی از شما انتظار می‌رود داشته باشید. همچنین درباره آنچه که مسئول آن هستید و در آن موفق هستید شفاف باشید. برای این کار، نسبت به محیط اطراف خود، آگاه شوید و تمرکز خود را بر این قرار دهید که فردی تأثیرگذار باشید. بهترین راه برای تأثیرگذاری این است که ارزش و توانمندی خود را نشان دهید. زمانی که تصویر بزرگی از کسب‌وکار، چالش‌های کلی یا فرصت‌های پیش رو به دست آورید، آنگاه می‌توانید ارزش و توانمندی‌های خود را نشان دهید.  

آماده باشید تا روبه‌جلو حرکت کنید

اگر می‌خواهید قدم بعدی را در شرکت فعلی خود بردارید، ممکن است نیاز به خلاقیت در کار داشته باشید. این خلاقیت تنها در مورد درخواست نقش جدید نیست، بلکه باید نشان دهید در این موقعیت پیشرفت خواهید کرد. خلاقیت می‌تواند به این معنا باشد که یک گام به عقب بردارید و با کمک یک مربی یا استفاده از راه‌حل‌هایی، در نقش فعلی خود مسلط شوید. اگر آماده حرکت بزرگ بعدی برای حرفه خود هستید، روش‌های ارائه‌شده می‌تواند به شما کمک کند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

captcha-image