تفکر خارج از چارچوب

افرادی که خارج از جعبه فکر می‌کنند، اغلب افرادی خلاق شناخته می‌شوند. تفکر خارج از چارچوب یا جعبه یک ویژگی مطلوب در زندگی و کسب وکار است. دنبال کردن روند معمول، آسان و امن است اما رهبران به دنبال این هستند که راه‌های جدیدی کشف کنند.

چرا تفکر خارج از چارچوب سخت است؟

ما موجوداتی هستیم که با عاداتمان زندگی می‌کنیم و بیشتر ترجیح می‌دهیم از روش‌های آشنا استفاده کنیم. تفکر خارج از چارچوب می‌تواند به معنای به چالش کشیدن اعتقاداتمان باشد. علیرغم احتمال شکست، باید برای رشد شخصی و تجاری، ریسک کرد. اغلب شنیده‌ایم که باید خارج از چارچوب فکر کرد، اما چگونه.

چگونه خارج از چارچوب فکر کنیم

1. از یک کودک بپرسید که او در این شرایط چه‌کار خواهد کرد.

ذهن کودکان باز است ازاین‌رو آن‌ها به‌طور طبیعی خلاق هستند.

2. مسئله را ساده کن.

اگر فکر می‌کنید درک مسئله برای کودک سخت است، کمی زمان بگذارید تا مسئله را ساده‌سازی کنید. ریچارد فاینمن، برنده جایزه نوبل فیزیک، می‌گوید اگر شما نتوانید مسئله‌ای را به یک کودک شش‌ساله توضیح دهید، مشخص می‌شود که خودتان آن را درک نکرده‌اید. گاهی اوقات، تلاش برای توضیح یک مسئله پیچیده به‌صورت ساده، منجر به یک راه‌حل نوآورانه می‌شود.

3. بپرسید "اگر من از ابتدا شروع به کار کنم، چه‌کار دیگری انجام خواهم داد؟"

عادت روزمره، دشمن تفکر نوآورانه است. گاهی اوقات، تلاش کنیم تا از شیوه‌ای غیرمعمول، کارها را انجام دهیم.

4. بپرسید چرا

اکثر بازخوردهای منفی که از طرف مدیر، همکاران یا مغزمان دریافت می‌کنیم ناشی از یک جمله ساده است که می‌گوید "این همان کاری است که همیشه انجام می‌دادیم". ما به‌گونه‌ای خلق شدیم که در برابر تغییر مقاومت می‌کنیم به‌خصوص وقتی‌که آنچه انجام می‌دادیم نتایج مناسبی دربر داشته است. هنگامی‌که عادات روزمره مانع راه است، "چرا" راه را برای تفکر خلاق فراهم می‌کند.

5. عضلات مغز را ورزش دهید

امروزه علم روانشناسی تمرین‌های جالبی را توصیه می‌کند که منجر به تقویت ذهن می شود.  زمانی که سعی می‌کنیم خارج از چارچوب فکر کنیم این تمرینها به کمک ما می‌آید.

  • حروف کلمات را به ترتیب الفبا مرتب کنید. مثلاً کلمه مغز را به‌صورت ز-غ-م بیان می‌شود.
  • بعضی از حروف را در کلمه جا بیندازید. از دوستتان بخواهید که در مکالمه با شما یک حرف مثلاً الف را در کلماتش حذف کند. این کار شما را وادار به تفکر به شیوه جدید می‌کند.
  • یک سری از اعداد تک‌رقمی را به‌طور ذهنی جمع ببندید. سعی کنید سریعاً جمع این اعداد را بگویید. 8+4+6+2+3+7؟

6. کلاس بروید

یادگیری موضوعات جدید به شما کمک می‌کند که با دیدی تازه به موضوعاتی که قبلاً می‌دانستید نگاه کنید.

7. آزادانه بنویسید

نوشتن آزادانه به این شکل است که پس از انتخاب موضوع، زمان کوتاهی را در تایمر تنظیم می‌کنید. سپس به‌سرعت و بدون ویرایش شروع به نوشتن ‌کنید. بهتر است به‌جای تایپ کردن، از قلم و کاغذ استفاده کنید. حضور تایمر شما را مجبور می‌کند که به نوشتن ادامه دهید، و باعث می‌شود ذهن شما به‌جای اینکه برحسب عادت فکر کند، خلاق باشد.

8.. نقاشی کنید

نیازی نیست حتماً نقاشی کردن بلد باشید. فقط یک قلم بردارید آنچه در ذهنتان هست را نقاشی کنید. این کار به آزاد شدن افکارتان کمک می‌کند.

9. نقشه ذهن

یک کلمه یا عبارت را بنویسید. یک دایره دور آن بکشید. یک شاخه بکشید و یک کلمه یا عبارت مرتبط اضافه کنید. اطراف آن خط بکشید. این کار باعث می‌شود که ایده‌های جدید رها شوند.

10. پیاده‌روی

مطالعه‌ای در دانشگاه استنفورد نشان داده که هنگام پیاده‌روی و کمی بعدازآن، خلاقیت شکوفا می‌شود. این کار را امتحان کنید.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

captcha-image