6 قانون جهانی در نوشتن رزومه که باید رعایت کرد

اصل اساسی در نوشتن رزومه تا نسل‌ها بدون تغییر مانده است. اما با رشد فنّاوری جنبه‌های بیشتری از برنامه‌های کاربردی و فرآیند استخدام آنلاین در مقایسه با گذشته گسترش‌یافته است. این به شما بستگی دارد تا از بهترین روش‌های مدرن مطلع شوید و رزومه کاری کاربردی تهیه کنید. این 6 قاعده‌ی کلی را در ذهن به خاطر بسپارید تا در نوشتن رزومه موفق عمل کنید.

  1. تمام اصول را رعایت کنید.

هدف رزومه نمایش مهارت‌ها و دستاوردهای شماست. راه‌های متعددی برای انجام این موفقیت وجود دارد. می‌توان گفت هر رزومه نیاز به این موارد اساسی دارد:

    • مدارک تحصیلی یا گواهینامه‌های مرتبط. اهمیت سوابق آموزشی شما بر اساس شغل یا صنعت موردعلاقه‌ی شما متفاوت است.
    • کار مرتبط و تجربه‌ی داوطلبانه. اکثر مردم می‌خواهند در فهرست بندی، تجربه‌ی خود را با آخرین شغلی که داشتند شروع کنند. این فهرست بندی شامل همه‌ی کارهایی که درگذشته انجام دادید نمی‌شود. در عوض بر دستاوردها و مسئولیت‌ها تمرکز کنید.
    • اطلاعات تماس. نام کامل شما. شهری که در آن زندگی می‌کنید. آدرس و شماره تلفن شما. ازآنجاکه این اطلاعات شخصی حساس است، شما باید در مورد افرادی که رزومه‌ی خود را با آن‌ها به اشتراک می‌گذارید محتاطانه عمل کنید.
    • مهارت‌های مربوطه و سطح تسلط شما ( " زبان اسپانیایی یا آشنا با اکسل " در مقابل "تسلط به زبان اسپانیایی یا متخصص در اکسل").

2. از رزومه‌های دیگر الهام بگیرید.

سایت‌هایی که مربوط به کاریابی است را جستجو کنید. ببینید چگونه دیگران مهارت‌های خود را نشان می‌دهند. این‌یک راه بی‌نظیر برای کشف روش‌های جدید در توصیف تجربه‌ی شماست.

3.تا حد امکان کلمات کمتری استفاده کنید.

کارفرما دوست دارد سریعاً تجربه کاری شمارا بداند. سوابق کاری خود را با عبارات کوتاه فهرست بندی کنید. به‌جای نوشتن پاراگراف، قالب‌بندی کنید.

رزومه‌های مرسوم معمولاً دو صفحه ست. بنابراین مطمئن شوید شامل تمام اطلاعات لازم می‌شود. اگر نمی‌دانید کدام‌یک لازم است، از خود بپرسید چه چیزهایی مربوط به شغل موردنظر است.

همچنین مهم است که در نظر بگیرید چه نوع شغلی می‌خواهید. به‌عبارت‌دیگر خود را درگیر تجربیاتی درگذشته نکنید که از آن نفرت دارید. کارهایی که می‌خواهید تجربه کنید را ادامه دهید تا با آنچه کارفرما به دنبال آن است مطابقت داشته باشد.

4.تاحدامکان دستاوردهای خود را بسنجید

اعداد و داده‌ها تجربیات کاری شمارا به زندگی می‌آورد و به کارفرما کمک می‌کند تا تأثیرات بالقوه‌ای را که می‌توانید در کار ایجاد کنید پیش‌بینی کند.

دستاوردهای خود را با داده‌های واقعی به دست آورید تا اعتبار خود را افزایش دهید و جزئیات را به رزومه‌ی خود اضافه کنید.

5. از کلمات کلیدی استفاده کنید

کارفرما همواره به دنبال کلمات کلیدی در رزومه‌ی شماست. آن‌ها می‌خواهند ببینند کلمات کلیدی خودشان در رزومه‌ی شما وجود دارد یا نه. این نشان می‌دهد که شما کاندید قدرتمندی برای موقعیت شغلی هستید.

6. چندین بار رزومه‌تان را بخوانید تا غلط املایی و نگارشی نداشته باشد.

متأسفانه گاهی اوقات یک غلط املایی در همان ابتدا سبب حذف رزومه می‌شود. بارها رزومه را بازنگری کنید. خط به خط، کلمه به کلمه، آن را ویراست کنید. قبل از ارسال رزومه از یک دوست بخواهید تا آن را بازبینی کند.

رزومه قوی می‌تواند روند جستجوی شغلی شمارا ساده کند. به شما کمک می‌کند تا نقاط قوت خود را به نمایش بگذارید و یک‌قدم بیشتر به کار رؤیایی خود نزدیک‌تر شوید. با رعایت این 6 قانون کلی می‌توانید رزومه‌ی خود را به یکی از قوی‌ترین دارایی‌های خود تبدیل کنید.

 

 

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

captcha-image