آمادگی پاسخ به 15 سؤال در یک مصاحبه عالی

مصاحبه‌های کاری همیشه استرس‌زا هستند. شما بهترین لباس خود را می‌پوشید، رزومه در دست و به خود لبخند را یادآوری می‌کنید. درست لحظه‌ای که فکر می‌کنید همه‌چیز خوب پیش می‌رود، مصاحبه‌کننده از شما سؤالی می‌پرسد که آمادگی‌اش را ندارید. اگر در حال آماده شدن برای یک مصاحبه عالی هستید، این 15 سؤال به شما کمک خواهد کرد تا یک‌قدم به شغل رؤیایی‌تان نزدیک‌تر شوید.

1. درباره خودت بگو

بسیاری از مصاحبه‌ها با این سؤال شروع می‌شود و نحوه‌ی پاسخ شما می‌تواند تأثیرگذار باشد. اگر در پاسخ تردید کنید و مطمئن نباشید چه می‌خواهید بگویید- نشان‌دهنده‌ی کمبود اعتمادبه‌نفس در شماست. اگر شروع کنید به لیست کردن همه‌ی دستاوردهای خود و بیش‌ازحد صحبت کنید، دچار خودبزرگ‌بینی هستید. باید میان اعتمادبه‌نفس و پرمدعا بودن تعادل برقرار کنید.

بهترین راه آمادگی با این سؤال این است که بتوانید خود را تعریف کنید. پیشینه‌ی شخصی خود را رها کنید و مسیر کاری خود را در دو یا سه جمله بگویید. نیازی نیست خیلی با جزئیات بگویید. سؤالات بیشتری درراه است. شما می‌خواهید کنجکاوی خاصی از خود برجای بگذارید که مصاحبه‌کننده در طول مصاحبه بیشتر درباره شما هیجان‌زده شود.

 2.چرا می‌خواهی برای این شرکت کارکنی؟

هنگامی‌که مدیر استخدام این سؤال را پرسید، نه‌تنها می‌خواهد بداند چرا می‌خواهید برای آن‌ها کارکنید، بلکه می‌خواهد بداند درباره‌ی شرکت چه چیزهایی می‌دانید. این سؤال برای این است که چقدر شرکت را می‌شناسید و چقدر در رابطه باکار در شرکت اشتیاق دارید. بنابراین مطمئن شوید که شرکت را به‌خوبی می‌شناسید و می‌توانید با در نظر گرفتن خواسته‌های خود برای کار در آنجا صحبت کنید.

3. چه چیزهایی درباره این شغل شنیده‌اید؟

زمانی که در مصاحبه‌ای این سؤال را شنیدید، نگویید این سؤال را در سایتی خوانده بودم. این فرصت در اختیار شماست تا جزئیات بیشتری درباره‌ی این‌که چرا این شغل را دوست دارید و چه چیزی در شما انگیزه ایجاد کرد تا آنجا کارکنید، بگویید. علاوه بر این‌ها اگر شما با شرکت ارتباط شخصی دارید، فرصت خوبی ست تا به نام آن‌ها اشاره‌کنید.

4. راجع به یکی از موارد رزومه بگو

هرکسی چیزی در رزومه‌اش دارد که باعث افتخارش است. خواه مهارت یا دستاوردی باشد، خواه شرکت خاصی که در آن کارکرده‌اید. تصور کنید پاسخ به این سؤال جالب‌ترین مورد در رزومه‌ی شما باشد. به‌علاوه، فقط چیزی را که مربوط به موقعیت اخیر شما نیست را بگویید- بعدها در مورد آن از شما توضیح خواسته خواهد شد. در عوض به یکی از موقعیت‌های قدیمی‌تر ذکرشده در رزومه‌ی خود بپردازید و در مورد اینکه چگونه این شغل به رشد شما کمک می‌کند فکر کنید.

5. چرا به دنبال شغل هستید؟ یا چرا به دنبال یک کار متفاوت هستید؟

شاید این سؤال در ابتدا سؤالی کم‌اهمیت باشد. اما این همان چیزی است که مصاحبه‌کنندگان از افرادی می‌پرسند که الف) به دنبال هر شغلی هستند، ب) اخیراً اخراج شده‌اند، ج) بازدهی بالایی داشته باشند.

به نکات مثبت تمرکز کنید و خاص باشید. به این فکر کنید که چرا به دنبال شغل هستید: فقط به این دلیل که فارغ‌التحصیل شده‌اید و این اولین موقعیت کاری شماست؟ آیا در حال تغییر مسیر حرفه‌ای‌تان هستید؟ یا در حال ترک شغل قبلی و گرفتن این شغل هستید؟

اگر مورد سوم است باید آمادگی پاسخ این سؤال باشید که " چرا می‌خواهید به خاطر این کار، شغل فعلی‌تان را ترک کنید؟"

6. چرا ما باید شمارا استخدام کنیم؟

وقتی این سؤال از شما پرسیده شد، به خاطر داشته باشید که استخدام‌کننده به دنبال این است که بشنود چه مهارت‌هایی دارید تا شمارا به گروه خود بیاورد. مبهم پاسخ ندهید مثلاً " من خیلی خونگرمم یا خیلی سخت‌کوشم." در عوض به‌طور خاص سابقه کار و دستاوردهای خود را خلاصه کنید. در صورت امکان از اعداد استفاده کنید.

مثلاً بگویید جند سال سابقه کاردارید یا سمت شغلی خود را در شرکت قبلی نام ببرید. هر چه بتوانید راجع به مهارت‌ها و ارزشمندی خود به‌طور خاص صحبت کنید، مصاحبه‌کننده بهتر می‌تواند شمارا در حال کار در آنجا متصور شود.

7. پنج سال آینده خود را کجا می‌بینید؟

این در مصاحبه سؤال سختی ست، مخصوصاً وقتی آمادگی آن را نداشته باشید. نیازی نیست به تمام جزئیات زندگی شخصیتان در پنج سال آینده بپردازید. به اهداف شغلی خود در پنج سال آینده تمرکز کنید. واقع‌بین باشید.

اگر پنج سال به کار در این شرکت برنامه‌ریزی کرده‌اید، اطمینان حاصل کنید که شما می‌فهمید چه کسی شمارا بالا می‌برد و رشد بالقوه شغلی شما چیست. مدیر این سؤال را می‌پرسد تا بفهمد شما اهداف واقع‌بینانه‌ای را تعیین می‌کنید. اگر بلندپروازید می‌دانید موقعیتی را که مصاحبه می‌کنید برای مطابقت با این اهداف و پیشرفت و ترقی ست.

اگر این موقعیت، شغل آینده داری نیست، به‌سادگی می‌توانید با توجه به این‌که مطمئن نیستید که آینده شما چطور به نظر می‌رسد، پاسخ دهید. اما شما معتقدید که این موقعیت به شما کمک می‌کند که در جهت درست حرکت کنید. پس جای نگرانی نیست.

8. راجع به درگیری که در کار با آن روبرو هستید و چگونگی برخورد با آن به من بگویید.

این سؤال برای مصاحبه‌کننده مهم است. زیرا به او کمک می‌کند تا بفهمد چگونه با درگیری‌های کاری مقابله می‌کنید.

9.شغل رؤیایی‌تان چیست؟

مشابه سؤال " پنج سال آینده خود را کجا می‌بینید"، مصاحبه‌کننده می‌خواهد بفهمد شما در هنگام هدف‌گذاری به چه میزانی واقع‌بین هستید، بلندپروازید و آیا شرکت محل خوبی برای رشد شما خواهد بود یا نه.

اهداف شخصیتان را کنار بگذارید. به اهداف شغلی تمرکز کنید. به این فکر کنید این شغل چگونه آینده‌ی شمارا پایه‌ریزی می‌کند و به کار رؤیایی شما نزدیک می‌شود. اما آدمی نباشید که می‌گوید " مدیرعامل شرکت است."

10.چه انتظاری از همکارانت داری

این سؤال به معنی این است که چگونه کار تیمی می‌کنید و اینکه آیا برای فرهنگ شرکت مورد مناسبی هستید یا خیر. اطمینان حاصل کنید که قبلاً درباره‌ی شرکت تحقیق کرده‌اید. شما همیشه می‌توانید فرهنگ یک شرکت را به نگاه کردن از طریق پروفایل‌های رسانه‌های اجتماعی و یا بررسی‌های خود متوجه شوید.

11.از مدیر خود چه انتظاری دارید؟

با این سؤال مدیر می‌خواهد بداند شما چه کارمندی هستید. می‌خواهد ببیند آیا شما مورد مناسبی خواهید بود، می‌تواند شمارا در تیم خود اضافه کند یا خیر. در برخی مصاحبه‌ها، ممکن است مدیر آینده با شما مصاحبه کند. در صورت تمایل به این سؤال صادقانه پاسخ دهید.

12. شما با استرس خود چگونه کنار می‌آیید؟

پاسخ به این سؤال، به مدیران کمک می‌کند وضعیت قرمز احتمالی شما را شناسایی کنند. شما می‌خواهید نشان دهید که به‌طور حرفه‌ای و مثبت دچار استرس می‌شوید. این به شما کمک می‌کند تا کار خود را ادامه دهید یا از حرکت به‌سوی اهداف خود متوقف نشوید. علاوه بر این، مشخص کنید برای مقابله با استرس چه‌کاری انجام می‌دهید. مثلاً 15 دقیقه به پیاده‌روی می‌روید یا کارهای انجام‌شده را از لیست خط می‌زنید.

13. 30 روز اول در این موقعیت شغلی برای شما شبیه چه چیزی می‌ماند؟

این سؤال کمک می‌کند تا یک شرکت بفهمد چه‌کارهایی در ماه اول انجام می‌دهید در طول سه ماه آینده این کارها چگونه پیش می‌رود. چگونگی پاسخ شما نشان می‌دهد شما فرد مناسبی برای این کار هستید یا نه. پس ‌روی بهترین مهارت‌های خود تمرکز کنید. چطور می‌توانید آن‌ها را به موقعیت شغلی خود اعمال کنید.

14. چقدر حقوق می خواهید؟

برخی مصاحبه‌کننده‌ها این سؤال را می‌پرسند، برخی نمی‌پرسند. چه خوب که همیشه آماده‌باشید. مخصوصاً اینکه می‌خواهید مطمئن شوید حقوق عادلانه‌ای دریافت می‌کنید.

15. سؤال دیگری دارید؟

آخرین سؤال همیشه در مصاحبه‌ها این است که سؤالی دارید یا خیر. این فرصت خوبی ست که در اختیار شما قرار داده‌شده. بنابراین با گفتن نه سؤالی ندارم از دستش ندهید یا به خیال اینکه نه قبلاً به همه سؤالاتم جواب داده‌شده. حتی اگر سؤالی ندارید- همیشه سؤالی باقی می‌ماند. سه تا پنج سؤال در پس ذهنتان نگه‌دارید. حداقل دو سؤال در پایان مصاحبه بپرسید. استخدام‌کننده‌ها از پاسخ به سؤالات پایان مصاحبه لذت می‌برند. آن‌ها گوش می‌دهند ببینند در مورد آن‌ها چه می‌گویید. پس برای تغییر از آن‌ها بپرسید. پس از پایان این قسمت، می‌توانید با خیال آسوده از مصاحبه بیرون بیایید. بدانید که به هدف زده‌اید.

 

 

 

برچسب ها: مصاحبه عالی

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

captcha-image